Pantomogram

CO TO JEST PANTOMOGRAM?
Pantomogram jest to badanie radiologiczne wykonywane za pomocą pantomografu, którego efektem jest zdjęcie rentgenowskie przedstawiające ogólny stan zębów, kości szczęki i żuchwy.

Pantomogram jest podstawowym badaniem stomatologicznym i stanowi bardzo ważny element dokumentacji medycznej, ponieważ umożliwia odpowiednie zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia w bezpieczny sposób.

NA CZYM POLEGA WYKONANIE PANTOMOGRAMU?
Badanie wykonywane jest w pracowni RTG. Pacjent stoi lub siedzi, następnie jego głowa zostaje ustawiona za pomocą trzymadełka, podpórki i gryzaka. Ostatnim etapem jest obrót aparatu wokół głowy pacjenta, w trakcie tegoż obrotu uzyskujemy obraz RTG.

W Goldenmed Serock używany jest ultranowoczesny pantomogram cyfrowy, który emituje bardzo niską dawkę promieniowania, która jest automatycznie optymalizowana tak, aby jakość obrazu była możliwie najlepsza przy jak najmniejszej dawce promieniowania.

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego trwa kilka sekund, jest całkowicie bezbolesne

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA PANTOMOGRAFEM
Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania. Nie trzeba być na czczo, pić kontrastu, czy rozbierać się. Należy jedynie zdjąć ruchome elementy z okolicy głowy, takie jak np. biżuteria, okulary czy aparat słuchowy.

WSKAZANIA DO WYKONANIA PANTOMOGRAMU
przed leczeniem ortodontycznym
przed leczeniem protetycznym
przed leczeniem implantologicznym
przed chirurgicznym usunięciem zębów zatrzymanych
choroby przyzębia, parodontoza
ogólna ocena stanu zębów (próchnica, jakość leczenia kanałowego, jakość wypełnień, obecność zmian zapalnych)

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA PANTOMOGRAMU
Czasowym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego jest ciąża, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może stanowić niebezpieczeństwo dla płodu.

Implanty stomatologiczne nie są przeciwwskazaniem do wykonania pantomogramu. 

SKIEROWANIE
Do wykonania zdjęcia RTG niezbędne jest skierowanie.